Akce na Zelňáku

Kromě stálého provozu venkovního tržiště jsou v roce 2018 Trhy na Zelňáku obohaceny o jednorázové či pravidelné, sezónně a tematicky zaměřené farmářské, gastronomické, řemeslnické, kulturní a volnočasové festivaly, jarmarky nebo slavnosti.

Pokud máte zájem o pořádání akce na Zelném trhu, kontaktujte nás! Pomůžeme Vám s technickým zajištěním, administrativou a zapůjčíme také mobiliář.

V ROCE 2018 SE NA VÁŠ TĚŠÍME NA NÁSLEDUJÍCÍCH AKCÍCH:

Antikvariátní a knižní trhy
29. srpna – 1. září 2018
19. září – 22. září 2018

Na trzích můžete zakoupit nejen nejrůznější knižní tituly, ale třeba i učebnice, skripta, mapy, pohledy, CD, MC a gramofonové desky.

Galakoncert k zahájení sezóny NdB
24. září 2018

Galakoncert k zahájení sezóny 2018/2019 představí nové tituly Národního divadla Brno. Těšit se ale můžete i na MINT Fashion market a zajímavou gastronomickou nabídku.

27. Brněnský biojarmark
12. – 13. října 2018

Brněnský biojarmark je prodejní prezentací biopotravin a regionálních produktů.

MÁME ÚSPĚŠNĚ ZA SEBOU:

Ovínění na Zelňáku

29. června – 30. června 2018

Degustace vybraných vzorků vín z moravské produkce a snoubení vína s gastronomií. K tomu jako doprovod cimbálová a jazzová hudba. Připravujeme ve spolupráci s Vínovníky. V pátek bude otevřeno od 14 do 22 hodin, v sobotu začínáme již v 11! Pro více informací sledujte událost na FB.

4. Minifestival malých pivovarů
22. června – 24. června 2018

Oblíbená přehlídka produkce z malých pivovarů opět na Zelňáku! I v letošním ročníku Vám představí známé i méně známé pivovary a jejich produkty. K tomu něco malého k zakousnutí a kulturní program s příjemnou atmosférou krásného prostoru historického náměstí. Seznam pivovarů, které se zúčastní, bude průběžně doplňován na facebooku.

Asie vzdálená a blízká

16. června 2018

Představení asijské kultury prostřednictvím české vietnamské komunity. Chybět nebude tradiční gastronomie, workshopy, hudební a taneční vystoupení. Prodejní stánky budou v provozu od 10 do 18 hodin. Na kulturní program na pódiu se můžete přijít podívat mezi 13 a 17 hodinou. Další informace naleznete zde.

Akce je zároveň zahájením festivalu UPROSTŘED.

Advent na Zelňáku
24. listopadu – 23. prosince 2017

Přijďte si vychutnat předvánoční pohodu na tradiční vánoční trh. Těšit se můžete na typické vánoční delikatesy, horké nápoje, řemeslné výrobky a tematický doprovodný program . Více informací najdete na: www.adventnazelnaku.cz.

26. Brněnský biojarmark
6. – 7. října 2017

Brněnský biojarmark je prodejní prezentací biopotravin a regionálních produktů. Nabídne ovoce a zeleninu, občerstvení, mléčné a masné výrobky – to vše převážně z ekologického zemědělství. Zakoupit i ochutnat bude možné dobré víno, zavařeniny, pečivo a další produkty lokálního původu a také fair-trade potraviny.
Součástí akce jsou také doprovodné aktivity – ekologické poradenství nad praktickými dotazy o udržitelné spotřebě a o souvislostech produkce a spotřeby potravin se změnou klimatu, nebo na téma přírodních zahrad. Děti potěší koutek se zemědělskou vzdělávací tematikou, atmosféru zpříjemní cimbálová muzika.
Spolupořadatelem akce je ČSOP Regionální sdružení v Brně a Ekologický institut Veronica. Více informací ZDE.

Oslava 200. výročí založení MZM
9. září 2017

Na sobotní odpoledne je připraven bohatý program, při kterém se na Zelném trhu představí v přitažlivém programu jednotlivá odborná oddělení Moravského zemského muzea. V předpremiéře bude zpřístupněna nová stálá expozice Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století a výstava přibližující počátky muzea „200 let moravské kultuře a vědě“. Celý slavnostní den završí koncert Filharmonie Brno. Více informací ZDE.

Galakoncert k zahájení sezóny NdB
6. září 2017

Galakoncert k zahájení sezóny 2017/2018 představí nové tituly Národního divadla Brno. Těšit se ale můžete i na MINT Fashion market a zajímavou gastronomickou nabídku. Více informací ZDE.

3. Minifestival malých pivovarů

1 . – 2. září 2017

Již potřetí přivítáme na Zelňáku oblíbenou přehlídku minipivovarů! Kromě možnosti ochutnat jejich produkci na Vás čeká i něco dobrého k zakousnutí a o příjemnou atmosféru se postará DJ. Novinkou je tentokrát i spolupráce s Tržnicí Brno a propojení s akcí Otevřená radnice v prostorách úřadu naší městské části na Dominikánské. Těšíme se na Vás! Více informací ZDE.

Festival zdravé stravy a pohybu
24. června 2017
8:00 – 15:00

Festival seznámí s novými trendy ve stravování a zdravém životním stylu. Připravena bude nabídka raw a vegetariánského občerstvení, bylinných výrobků a přípravků, farmářské produkty, přírodní kosmetika i ruční výrobky. Součástí akce bude představení způsobu přípravy zdravých pochoutek, ukázky cvičení a také seznámení s myšlenkou wellness.
Spolupořadatelem je Sun Drive Communication, s. r. o. Více informací ZDE.

2. Minifestival malých pivovarů
16. – 17. června 2017

Bohatou nabídku malých pivovarů doplní nealkoholické nápoje, kvalitní víno, dobré jídlo a atmosféru zpříjemní v pátek rockové kapely, v sobotu pak klidnější hudební produkce.
Spolupořadateli akce jsou Jaroslav Zelina a František Štolfa. Více informací ZDE.

Family Fest – nejen pro rodiče s dětmi
20. května 2017
14:00 – 22:00

Pro děti je připraveno divadelní představení Opice v Africe, Jogínci, malování na obličej, výtvarná dílna, zábavné soutěže. Připraveny jsou také ukázky cvičení pro všechny generace, trénink paměti, vystoupení dětských i seniorských souborů, představení zájmových a kulturních organizací.
Ochutnat bude možné zdravé pochoutky, kvalitní pečivo, dobré moravské víno i kvalitní nealkoholické nápoje. V nabídce budou také bio produkty, regionální a řemeslné výrobky.
Spolupořadatelem akce je Ad fontem, z. s.

Jak založit (nejhezčí) květinový truhlík
26. dubna 2017

Radnice městské části Brno-střed zve ve středu 26. dubna od 16.30 do sálu společenského centra na Dominikánské 2 na přednášku Jak založit květinový truhlík. Zahradnice Eva Goronja, která svoje výpěstky nabízí také na Zelném trhu, poradí, jaké květiny pro vaše okna, balkon nebo předzahrádku vybrat a jak o ně pečovat, aby byly skutečnou ozdobou. Vstup na přednášku je zdarma.
Přednáška zahajuje soutěž Nechme Brno-střed rozkvést, která odstartuje 1. května 2017 a chce ocenit nejhezčí rozkvetlé okno, balkon a veřejně přístupnou předzahrádku v naší městské části a poděkovat tímto způsobem všem, kteří se o kvetoucí zeleň starají a zpříjemňují nám pobyt v městském prostředí.
Podmínky soutěže budou zveřejněny v květnovém čísle zpravodaje MČ Brno-střed a také na webu radnice

Slavnost medvědího česneku
21. a 22. dubna 2017

Zveme na druhý ročník Slavnosti medvědího česneku, která nabídne v pátek od 11.00 do 20.00 a v sobotu od 8.00 do 13.00 v horní části Zelného trhu tradiční i neobvyklé pochoutky obohacené o tuto významnou jarní bylinu.
Na co se můžete těšit?
Restaurace Jedna báseň:
– Krém z medvědího česneku, sypaný opraženými dýňovými semínky
– Totilla plněná kuřecím masem z české farmy, pestem z medvědího česneku a rajčatovou caponatou (rajčata, kapary, sušená rajčata, červená cibulka, lilek)
– Domácí pesto z medvědího česneku
– Domácí limonáda:
Okurková s citronem
Malinová s mátou
-Veltlínské Zelené Jedna báseň (Michlovský) suché
Mikrofarma:
-Hot dog z domácí klobásky
-Burger z vyzrálého hovězího
-Domácí máslové pečivo
Kulturárium:
-Filtrovaná káva od vybraných brněnským pražíren
-Tradiční italské espresso
-Experimenty s kávou a medvědím česnekem
Polévkárna pod schody:
-Polévka z medvědího česneku
-Polévka kamenná fazolová
-Koláč cibulový a z medvědího česneku
Pekárna Kunštát
-Pečivo s medvědím česnekem
-Francouzské palačinky
Kváskové pečivo Hany Bačíkové
– Kváskové pečivo s medvědím česnekem
Pánkovo – království ovocných vín
-Horké víno různých druhů na zahřátí
Cukrárna Tutti Fruti
-Medvědí zmrzlina

Sobotní program akce:

-Vše o medvědím česneku, sobota 10.00 hod., Ing. Blanka Kocourková, CSc. z MZLU
-Výlet do historie Zelného trhu, sobota 10.30 hod., průvodce Brnem Ilona Protivínská
-Věruščina kuchařská show, sobota v 11 a 12.30 hod.
-Gospel friends, sobota v 11.30 hod.
Celým programem bude provázet moderátor Savana.

Zelený čtvrtek
13. dubna 2017

Návštěvníci se mohou od 13,00 do 16,00 hodin těšit na pestrou nabídku tržiště, rozšířenou o jarní a velikonoční sortiment. Zdarma se bude rozdávat tradiční špenátová polévka, na akci se také představí Centrum sociálních služeb města Brna  a Centrum denních služeb městské části Brno-střed. Potřebným a sociálně slabým bude možné přispět v rámci Velikonoční sbírky Armády spásy.

Pod povrch a do nitra umožní nahlédnout výstava Kamily Bručkové Elementy v obrazech, atmosféru oživí skladby hudebního seskupení Show Music Boys.

Jarní pučení
24. března 2017

Oslava příchodu jara plná dětských úsměvů, jarního sortimentu a ochutnávek dobrot od Věrušky. Návštěvníci shlédli na akci výstavu na téma „Děti malují jaro“ při vystoupení dětských souborů z mateřských škol. Děti sázely semínka do recyklovaných květináčků .

Přednáška „Jiná zelenina a ovoce – semena a ekologické zemědělství“
16. března 2017

Pro zemědělce, zahrádkáře a milovníky přírody jsme letos připravili již druhou tematicky navazující přednášku. Pan Aust ze společnosti Moravoseed a pan Hluchý ze společnosti Biocont návštěvníkům představili semena a ekologické postřiky vhodné pro pěstování jiných druhů zeleniny a ovoce.

Láskyplný Zelňák
11. února 2017

Pro všechny zamilované páry i pro ty, kteří svou pravou lásku teprve hledají, bude akce zpříjemněním období svátku sv. Valentýna. Návštěvníky potěší láskyplná atmosféra stánků a zaujme i doprovodný program. Více informací ZDE.

Přednáška „Jiná zelenina a ovoce“
9. února 2017

Na setkání se dozvíte o různorodých méně známých variantách tradičních plodin, o rostlinách méně tradičních a o podmínkách potřebných pro jejich pěstování.
Přednášet budou odborníci z Mendelovy univerzity. Záznam z přednášky ZDE

Betlémské DARY
6. ledna 2017

Pro všechny seniory, opuštěné, potřebné, osamělé nebo sociálně slabé a i rodiny s dětmi. Akce bude příjemným vyvrcholením a zároveň zakončením vánočních svátků. Zúčastněné jistě zahřeje teplá polévka a potěší krátký kulturní program. Pro ty nejmenší budou připraveny dílny zřizované organizacemi Botanka a Salesiánské středisko mládeže Líšeň a hlavně palačinky od Café Práh. Více informací najdete ZDE.


MÁME V ROCE 2016 ÚSPĚŠNĚ ZA SEBOU:

25. listopadu – 23. prosince 2016
Advent na Zelňáku

Řemeslné výrobky, prodejci v tradičních oděvech, typické vánoční delikatesy, útulný prostor romantického Zelného rynku, kde jste měli možnost užít si čas s přáteli a vychutnat předvánoční pohodu, to byl Advent na Zelňáku. Více informací najdete na: www.adventnazelnaku.cz.

15. – 16. dubna 2016
Vivat Zelňák – Slavnost medvědího česneku

Zábava, kulinářské zážitky i osvěta pro dospělé i dětské návštěvníky. Hlavním tématem bude medvědí česnek – jaké má účinky, co se s ním dá dělat v kuchyni, jak ho uchovávat a jaká jídla se z něj dají připravit. Více informací najdete ZDE.

13. – 14. května 2016
Vivat Zelňák – Slavnost chřestu

Chřest zažívá už několik let návrat ke své dávné slávě, kdy ho lidé nazývali králem zeleniny. Letos bude mít svůj dvoudenní svátek v Brně na Zelném trhu. V pátek 13. a v sobotu 14. května se bude konat druhý díl ze seriálu Vivat Zelňák! Více informací najdete ZDE.

21. května 2016
Family Fest

Rodinná akce k Mezinárodnímu dni rodiny, která si klade za cíl posílit vzájemné vztahy napříč generacemi. Více informací najdete ZDE.

17. – 18. června 2016
Vivat Zelňák – Slavnost Jahod a třešní

Červen patří na Zelňáku dalším sezónním dobrotám – jahodám a třešním. Více informací najdete ZDE.

12. – 13. srpna 2016
Festival zdravé stravy a pohybu

Dvoudenní akce přinese samé dobré věci: RAW, bio produkty, superpotraviny, domácí a tradiční pochutiny, ale i zdravý pohyb. Více informací najdete ZDE.

19. – 20. srpna 2016
Vivat Zelňák – Slavnost rajských jablíček

Po medvědím česneku, chřestu, jahodách a třešních bude tentokrát Zelňák patřit rajským jablíčkům. Více informací najdete ZDE.

2. – 3. září 2016
Malé pivovary na Zelňáku

Prezentace kvalitní piv od malých výrobců, navíc obohacená o hudební vystoupení. Více informací najdete ZDE.

30. září – 1. října 2016
Brněnský biojarmark

Tradiční akce pro podporu regionálních producentů biopotravin. Letošní rok se uskuteční již 25. ročník biojarmarku – prodejní prezentace biopotravin a regionálních produktů v centru města Brna. Více informací najdete ZDE.

7. – 8. října 2016
Vivat Zelňák – Slavnost brambor a dýní

Tentokrát je akce na Zelňáku věnována bramborám a dýním. Více informací najdete ZDE.